Oto Test: Fiat Albea Sole 1.3 Multijet

by admin on August 10, 2009

Fiat Albea Sole 1.3 Multijet

Fiat Albea Sole 1.3 Multijet

SATIŞ RAKAMLARI BAŞARISININ İSPATI

Fiat’ın küçük sedanı Albea, 2007 yılında yenilenmesinin ardından daha zengin donanımlı olduğunu ifade eden Sole’yi de ismine ekledi. Yüksek satış rakamları Albea Sole’nin başarısı ispatlıyor.

Albea Sole Türkiye’de en çok satan otomobiller arasında hep en üst sıralarda bulunuyor. Albea Sole’nin bu noktaya gelmesinin sebebi makul yakıt tüketimi sunan motorları ve rekabetçi başlangıç fiyatı. Bununla birlikte kullanışlı bir iç mekana sahip olması Albea Sole’yi rakiplerinden bir adım öne geçiriyor. Albea Sole, 510 litrelik geniş bagaj hacmiyle uzun yolculuklarından da altından kalkması sorun değil.
Aracın içerine geçildiğinde sert plastik malzemeye yer verildiği görülüyor. Bu malzemenin dayanaklı olması aracın ömrünü de arttırıyor. Ama göze çok da hoş geldiği söylenemez. Aracın ön konsolunda karmaşadan kaçınan üretici pratik kullanılacak tuşlara görev vermiş. Albea Sole’nin ön koltuklarındayken herhangi bir ergonomik sıkıntı yaşanmıyor. Ancak plastik malzemelerin birleştiği noktalarda karşılaşılan aralıklar v çapaklar işçilikte özenli olunmadığını gösteriyor. Aracın üç kollu direksiyon simidi kalın yapısıyla ele iyi oturuyor. Sert olan direksiyon tepkileri karşısında nazik sürüş karakteri sergilemek zor. Aracın yüksek oturma pozisyonu sürüş sırasında yola olan hakimiyeti kolaylaştırıyor. Sert sayılabilecek minderler uzun yolculuklarda konforu korurken koltukların daha uzun ömürlü olmasını garantiliyor. Aracın arkasına geçildiğinde yeterli diz mesafesine de sahip koltuklarda üç yetişkinin yol alması sorun olabiliyor. Omuz mesafesi konusunda biraz kısıtlı davranılmış.
Otomobilde 1.4 lt benzinli ve 1.3 lt multijet turbo dizel motorlar bulunuyor.

Ekonomik tüketim değerleri sağlayan 1.4 lt’lik dizel ünite 77 HP gücünde. Benzinli motora göre ara hızlanmalarda daha tepkili olan motorun alt devirlerinin çok canlı olduğu söylenemez. Yakıt ekonomisi için biraz daha üst devirlerde gelen güç, dik rampalarda yüklü ağırlıkta vites küçültmeye zorlayabiliyor. Yine yakıt ekonomisi sebebiyle uzun tutulan şanzıman oranları biraz daha atak sürüş tarzı isteyenleri bir alt vites tercih etmeyi zorunlu kılıyor. Ama bunun haricinde aracın çekiş gücünde bir sıkıntı yaşanmaması sevindirici.

Arcın sert yapıdaki direksiyonu hız arttıkça avantaja dönüşüyor. Ve yolda gezinme durumu oluşacağı zamanlarda sürücünün müdahalesini hızlandırıyor. Aracın hafif yapısı ve yerden yüksek tasarımı yüksek hızlarda dezavantaja dönüşebiliyor.

Yine de Albea Sole, rakipleri incelendiğinde sunduğu ekonomik yakıt tüketimi değerleri ve cazip başlangıç fiyatı onun çekiciliğini devam ettiriyor.

Teknik verileri

Marka/Model Fiat Albea Sole 1.3 Multijet
Boyutlar (u/g/y) 4186/1703/1490 mm
Dingil mesafesi 2439 mm
Motor hacmi 1248 cc, sıralı 4 silindirli turbo dizel
Maksimum güç 70 HP 4000 d/d
Maksimum tork 180 Nm 1750 d/d
Son hız 160 km/s
Hızlanma(0-100 km/s) 14.5 sn
Ort. yakıt tüketimi 4.7 lt/100 km
Şanzıman 5 ileri manuel
Boş ağırlık 1085 kg
Bagaj hacmi 515 lt
Depo kapasitesi 48

Leave a Comment

Previous post: Teknik Terimler A-Z

Next post: Jeep Cherokee 2.8 CRD Renegade